Indygo jest jednym z ciekawszych i najważniejszych barwników naturalnych. Indygo (z łac. i grec. indicum indikon) oznacza "niebieski barwnik z Indii". Nazwa ta odzwierciedla główne centrum handlowe dostarczające indygo całej cywilizacji grecko-rzymskiej.
Olejowanie włosów i stosowanie mieszanek ziół to hinduski sposób na poprawienie stanu włosów. Poniżej prezentujemy kilka tradycyjnych receptur i rad dotyczących mycia włosów wraz z opisami ziół i produktów, które pomagają zadbać o zdrowie włosów. Dla osiągnięcia najlepszych efektów stosuj przed umyciem olejowanie, a na koniec płukanie, które poprawia stan włosów.
Olejowanie na stałe weszło już do kanonów pielęgnacji. Do tej pory najpopularniejsze było jednak olejowanie włosów. Korzystne właściwości naturalnych olejków warto wypróbować nie tylko na włosach, ale i skórze całego ciała. Olejowanie ciała jest polecane dla każdej osoby i każdego rodzaju skóry.
Abhayanga to ajurwedyjski masaż stosowany w medycynie holistycznej już od ponad pięciu tysięcy lat. Doceniony został już w starożytności przez wojowników i żołnierzy, którzy poddawali się temu zabiegowi podczas treningów przed walką. Masaż usprawniał ich koordynację, zwinność, wytrzymałość i ruchliwość kończyn.
Oprócz wewnętrznego oczyszczania warto zapewnić skórze zewnętrzne oczyszczanie. Popularne preparaty do pielęgnacji twarzy – toniki i mydła – niekoniecznie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż niszczą naturalną warstwę lipidową, powodując wysuszanie skóry a tym samym mogą przyczyniać się do wystąpienia kolejnych pryszczy.
Jeśli pokochałaś działanie indyjskich ziół na Twoje włosy, ale nie chcesz zmieniać ich koloru, cassia sprawdzi się idealnie. To tak zwana "bezbarwna henna", która jasnym włosom nadaje delikatny, złoty odcień. Sprawia, że włosy są błyszczące, silne i jedwabiste, działa też korzystnie na skórę głowy.
Olej tamanu to gęsty, ciemnozielony olej o charakterystycznym zapachu. Drzewko tamanu, z którego owoców pozyskiwany jest olej, rośnie naturalnie w tropikalnych rejonach świata takich jak wyspy Pacyfiku i Oceany Spokojnego oraz gorące tereny Azji i Afryki. To właśnie oceaniczna Polinezja jest „domem” tamanu, a jej mieszkańcy doceniają lecznicze właściwości tej rośliny od stuleci.
Każdy, kto naprawdę pragnie poznać zwyczaje mieszkańców miast Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, powinien złożyć wizytę w hammamie, czyli publicznej łaźni. To miejsce, w którym nie tylko można poddać ciało zabiegom dogłębnego oczyszczania, lecz także oddać się towarzyskim pogawędkom.
Neem to cenne indyjskie zioło pomocne w wielu dolegliwościach organizmu - zarówno tych zewnętrznych, dotykających skóry i włosów, jak i wewnętrznego funkcjonowania naszego ciała. Podajemy kilka przykładowych zastosowań neem.
Gdyby organizowano konkurs piękności, w którym sędziowie oceniają urodę kobiet wyłącznie po włosach, pierwsze miejsce prawdopodobnie zajęłyby Hinduski. Ich długie, lśniące sploty są obiektem zazdrości kobiet z całego świata, które szukają sposobów na podobny blask i kondycję. W czym tkwi sekret kobiet orientu? Jaki błąd popełniają Europejki skoro ich włosy są słabe i matowe?