Szczotkowanie ciała na sucho było praktyką dbałości o piękną skórę już w starożytności. Ogromną zaletą, dostrzegalną już po pierwszym użyciu szczotki do masażu, jest uzyskanie ultragładkiej skóry. Zabieg nie pozostawia żadnej dodatkowej warstwy, a efekt napięcia i ściągnięcia wynika z rzeczywistego wyrównania warstwy naskórka. W ten sposób rewelacyjnie przygotowuje się skórę do dalszych zabiegów. Jest to rodzaj naturalnego masażu, który z łatwością można wykonać w domu.
Olejowanie na stałe weszło już do kanonów pielęgnacji. Do tej pory najpopularniejsze było jednak olejowanie włosów. Korzystne właściwości naturalnych olejków warto wypróbować nie tylko na włosach, ale i skórze całego ciała. Olejowanie ciała jest polecane dla każdej osoby i każdego rodzaju skóry.
Abhayanga to ajurwedyjski masaż stosowany w medycynie holistycznej już od ponad pięciu tysięcy lat. Doceniony został już w starożytności przez wojowników i żołnierzy, którzy poddawali się temu zabiegowi podczas treningów przed walką. Masaż usprawniał ich koordynację, zwinność, wytrzymałość i ruchliwość kończyn.
Kobiety stosują różnorodne metody, które mają zapewnić młody i zdrowy wygląd twarzy: sięgają po kosmetyki pielęgnacyjne, poddają się zabiegom medycyny estetycznej, a nawet operacjom plastycznym. Starohinduska medycyna ajurwedyjska, bazująca tylko na naturalnych sposobach pielęgnacji zdrowia i urody, proponuje zapobiegać niż leczyć. Według Ajurwedy przyczyną chorób, a przez to niezdrowego wyglądu, są zalegające w organizmie toksyny. Jeśli zostaną usunięte, organizm będzie prawidłowo funkcjonował, co widać także po promiennej cerze.
Masaż ajurwedyjski stanowi jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zalicza się go do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu.
Masaż w okresie poporodowym ma swoje zastosowanie w przyspieszeniu powrotu do zdrowia, sił i pełnej aktywności fizycznej kobiet. Jego główne cele to prócz wymienionych powyżej, także uspokojenie i polepszenie stanu emocjonalnego, wzmocnienie głównych grup mięśniowych oraz aparatu więzadłowo-stawowego. Masaż ma też zastosowanie w wzmocnieniu powłok brzusznych, ustabilizowaniu kręgosłupa, zmniejszeniu obrzęków oraz przyspieszeniu powrotu do dawnej sylwetki.
Nadwaga jest jedną z największych bolączek naszych czasów. Osobę, która zdecydowała się na odchudzanie, czeka wiele wyrzeczeń i trudności. Na szczęście istnieje kilka sposób na szybsze i efektywniejsze zrzucenie wagi. Jednym z najskuteczniejszych jest masaż odchudzający. Wykonuje się go ze szczególną uwagą na konkretnych partiach ciała, a powszechnie wiadomo, że najsłabszym punktem osób z nadwagą jest brzuch. Czy to możliwe, aby masaż pomógł w pozbyciu się nadmiaru tłuszczu na brzuchu? Zdecydowanie tak, jednak zabieg modelujący sylwetkę należy powierzyć profesjonalistom.
Shiro Abhyanga to ajurwedyjski masaż skupiający się na głowie (shiro znaczy głowa, abhyanga namaszczenie). Określone ruchy w połączeniu z ciepłym olejem sprawiają, że masaż jest niezwykle relaksujący i odstresowujący, a przy tym dobroczynnie wpływa na skórę głowy. Shiro Abhyanga jest bardzo prosta do wykonania i zajmuje tylko kilka minut.
Początki masażu giną w pomroce dziejów. Nie można z całą pewnością stwierdzić kiedy ludzie docenili leczniczą moc dotyku, ale chyba niewielką pomyłkę popełnimy zakładając, że to procedura równie stara jak ludzkość, a nawet jeszcze starsza. Wystarczy spojrzeć na zachowania zwierząt opiekujących się swoimi małymi.
Technik masażu jest bardzo wiele, różnią się sposobem wykonania i wpływem na organizm osoby masowanej. Nie można wybrać go przypadkowo, dlatego zaleca się skonsultować z masażystą, czy wybrana technika jest odpowiednia dla nas.