Proces starzenia się skóry, choć nieunikniony i przykry dla kobiet, może jednak zostać spowolniony. Odpowiednia pielęgnacja cery rozpoczęta w dobrym momencie może znacznie opóźnić pojawienie się zmarszczek, utratę jędrności i owalu twarzy. Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już w młodym wieku i nie są związane bezpośrednio ze starzeniem się skóry, lecz z mimiką. Zmarszczki mimiczne pogłębiają się z wiekiem i ciężko jest im zapobiec, ponieważ wynikają z pracy mięśni twarzy.
Olejowanie włosów i stosowanie mieszanek ziół to hinduski sposób na poprawienie stanu włosów. Poniżej prezentujemy kilka tradycyjnych receptur i rad dotyczących mycia włosów wraz z opisami ziół i produktów, które pomagają zadbać o zdrowie włosów. Dla osiągnięcia najlepszych efektów stosuj przed umyciem olejowanie, a na koniec płukanie, które poprawia stan włosów.
Jeśli pokochałaś działanie indyjskich ziół na Twoje włosy, ale nie chcesz zmieniać ich koloru, cassia sprawdzi się idealnie. To tak zwana "bezbarwna henna", która jasnym włosom nadaje delikatny, złoty odcień. Sprawia, że włosy są błyszczące, silne i jedwabiste, działa też korzystnie na skórę głowy.
Każdy, kto naprawdę pragnie poznać zwyczaje mieszkańców miast Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, powinien złożyć wizytę w hammamie, czyli publicznej łaźni. To miejsce, w którym nie tylko można poddać ciało zabiegom dogłębnego oczyszczania, lecz także oddać się towarzyskim pogawędkom.
Marzysz o pięknych i gęstych włosach w wyrazistym, naturalnie wyglądającym, odcieniu brązu. Starannie wybierasz farbę w drogerii i wykonujesz koloryzację. Efekt – włosy stają się suche, szorstkie, wypadają, skóra głowy swędzi i jest podrażniona, a kolor po kilku myciach wypłukuje się pozostawiając niewyraźną poświatę.
Kobiety stosują różnorodne metody, które mają zapewnić młody i zdrowy wygląd twarzy: sięgają po kosmetyki pielęgnacyjne, poddają się zabiegom medycyny estetycznej, a nawet operacjom plastycznym. Starohinduska medycyna ajurwedyjska, bazująca tylko na naturalnych sposobach pielęgnacji zdrowia i urody, proponuje zapobiegać niż leczyć. Według Ajurwedy przyczyną chorób, a przez to niezdrowego wyglądu, są zalegające w organizmie toksyny. Jeśli zostaną usunięte, organizm będzie prawidłowo funkcjonował, co widać także po promiennej cerze.
Olej Amla
Amla, czyli roślina o łacińskiej nazwie Emblica Officinalis zwana również indyjskim agrestem jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w kosmetyce. Jej niezwykłe właściwości odmładzające, odżywcze i rewitalizujące zostały docenione przez indyjską sztukę-medycynę – Ajurwedę.
Masaż ajurwedyjski stanowi jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zalicza się go do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu.
Hindusi słyną jako naród ludzi z pięknymi włosami. Tylko częściowo zasługę można przypisywać genetyce. Ogromne znaczenie ma licząca sobie wiele setek lat tradycyjna medycyna hinduska - ajurweda. Ajurwedyjskie receptury łączą w sobie bogactwo naturalnych składników i procedury, które maksymalnie wykorzystują ich dobroczynne właściwości.
Ajurweda od tysięcy lat dostarcza rozwiązań i porad na temat zdrowia, urody i wewnętrznej równowagi. Jej metody są całkowicie naturalne, oparte na ziołach, roślinnych wyciągach i olejach, a przy tym bardzo skuteczne. Jednym z najważniejszych warunków zachowania zdrowia według Ajurwedy jest oczyszczanie jamy ustnej.