Aby cieszyć się świetnym zdrowiem, należy według ajurwedy, uzyskać wewnętrzny balans. Nie jest to jednak proste, gdyż starohinduska medycyna nie daje nam na to jednej, uniwersalnej recepty. Wynika to z tego, iż każdy z nas jest innym typem psychofizycznym, tj. jesteśmy zbudowani z mieszanki różnych rodzajów energii w różnych proporcjach.
Balneologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń za pomocą wód podziemnych oraz borowiny - szczególnego rodzaju torfu. Dosłownie balneologia oznacza "naukę zajmującą się kąpielą". Lecznicze wody mogą być stosowane w postaci inhalacji, kąpieli, kuracji pitnych, okładów lub nawet tamponów.
Łysienie oraz wypadanie włosów u kobiet jest mniej powszechnym zjawiskiem niż łysienie występujące u mężczyzn. Zwykle ten problem powoduje przerzedzenie włosów na czole, na bokach oraz czubku głowy. Rzadko się zdarza, żeby alopecia (łysienie) rozwinęła się do całkowitej utraty włosów.
Przyczyny osłabienia witalności włosów są bardzo różne. Z pewnością na ich kondycję wpływa stan naszego zdrowia i stosowana dieta. Wszelkie choroby, zachwiana równowaga hormonalna, niedobory pokarmowe itp. mają odzwierciedlenie w wyglądzie włosów.
Droga do zdrowia i długowieczności wcale nie musi opierać się na drakońskich dietach, zażywaniu drogich witamin czy poddawaniu się operacjom plastycznym. W ajurwedzie to siedem bardzo prostych zasad. Medycyna starohinduska podpowiada, że wystarczy zwrócić uwagę na parę czynności, które wykonujemy rutynowo każdego dnia i wprowadzić drobne zmiany w naszym stylu życia poczynając od oddechu.
Siedzący tryb życia, otyłość i wszechobecny stres nie pozostają bez wpływu na organizm człowieka. Stajemy się przemęczeni, ospali, a nasza odporność drastycznie spada. Towarzyszące nam napięcie nerwowe jest przyczyną złego samopoczucia i zachorowań. Jeśli nie możemy oderwać się od stresujących zajęć, a nie chcemy stosować terapii farmakologicznych, możemy zastosować naturalną metodę zwalczenia napięcia nerwowego i problemów zdrowotnych – refleksologię.