Sól z Morza Martwego - dar natury
Morze Martwe jest najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym na naszej planecie. Jedną z najbardziej znanych ciekawostek jest to, że tak wysokie stężenie soli nie pozwoli nam w nim utonąć. Dla turystów odwiedzających Jordanię obowiązkowym punktem wycieczki jest kąpiel w Morzu Martwym, najczęściej poprzedzona obłożeniem całego ciała maską z błota.
Minerały Morza Martwego
Wody Morza Martwego jako jedyne na całym świecie wyróżniają się 27% zasoleniem, w porównaniu z wodą morską, która zazwyczaj zawiera 3% soli. Wśród występujących w soli minerałów najwięcej jest magnezu, potasu, wapnia, bromu, cynku i sodu.
Korzyści płynące z minerałów z Morza Martwego:
- Magnez zmniejsza poziom stresu, wpływa na gospodarkę wodną organizmu, pomagając usunąć nadmiar wody, ponadto spowalnia procesy starzenia skóry, uspokaja system nerwowy, łagodzi reakcje alergiczne.
- Wapń reguluje zatrzymywanie wody w naszym ciele, polepsza krążenie krwi oraz działa wzmacniająco na kości.
- Potas dodaje nam energii i pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry.
Kąpiel w wodzie z solami z Morza Martwego działa zbawiennie na skórę – minerały pomagają odżywić skórę, przywracają jej równowagę i odpowiednie nawilżenie. Polecane są osobom, których skóra wymaga regeneracji, jest zwiotczała i szybko ulega procesowi starzenia. Sól z Morza Martwego wspiera także pielęgnację skóry dotkniętą zmianami łuszczycowymi, trądzikiem, alergią.
Spektrum jej dobroczynnego wpływu jest bardzo szerokie - jeśli odczuwamy nadmierny stres, dokuczają nam bolące stawy, chcemy pozbyć się cellulitu czy też zatrzymać wypadanie włosów – wypróbujmy sól z Morza Martwego, która może pomóc nam pozbyć się dokuczliwego problemu.
Jak stosować sól z Morza Martwego?
- Kąpiel solankowa:
Rozpuścić 2-3 łyżki soli w wannie z ciepłą wodą (zalecana temperatura 37-40°C). Pozostać w kąpieli przez ok. 20 minut, następnie opłukać ciało letnią wodą, bez użycia mydła. Kąpiele solankowe stosować 2-3 razy w tygodniu. Kąpiele dla dzieci: 1 łyżeczka soli na wanienkę, 10-minutowa kąpiel.
- Kąpiel stóp:
Moczyć stopy w roztworze soli: 1 łyżka soli na 7 litrów wody. Kąpiel można połączyć z masażem stóp.
- Nacieranie antycellulitowe:
Przez 5-10 minut nacierać zmieloną solą wilgotną skórę w miejscach dotkniętych cellulitem. Następnie zmyć ciepłą wodą.
- Peeling solankowy:
Dodać sól z Morza Martwego do olejku do masażu (bądź np. oliwy). Mieszankę można wzbogacić dodatkiem brązowego cukru, mielonej kawy lub miodu. Wmasowywać w skórę, a następnie zmyć ciepłą wodą.
- Przepis dla osób walczących z łuszczycą:
Przygotować 25% roztwór soli, czyli na 1 litr wody wziąć 1 szklankę soli. W takim roztworze zamoczyć gazę i obłożyć nią dane miejsce, następnie przykryć folią i ciepłym ręcznikiem lub kocem. Spłukać po 15-20 minutach.
- Hartowanie organizmu:
1 łyżeczkę soli rozpuścić w 1 litrze wody, w takim roztworze namoczyć ręcznik i zrolowany umieścić w zamrażalniku. Po godzinie ręcznik wyjąć, rozścielić i chodzić po nim boso przez 1-3 minuty.
- Przepis na wypadające włosy:
Po umyciu włosów szamponem, łagodnie wmasowywać sól w skórę głowy przez parę minut, następnie zmyć wodą.