Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja twarzy w zgodzie z typem cery

2020-05-10
Pielęgnacja twarzy w zgodzie z typem cery

Piękna cera to marzenie każdej kobiety. Niestety większość kobiet ma cerę, która sprawia kłopoty i nie wygląda tak, jak by sobie życzyły. Podstawą pielęgnacji jest rozpoznanie problemów, z jakimi boryka się skóra. Aby móc stosować idealnie dobrane produkty, należy najpierw określić jej potrzeby i cechy.

Typy cery

  • cera normalna,
  • cera sucha,
  • cera dojrzała,
  • cera tłusta,
  • cera wrażliwa (najczęściej w połączeniu z którymś z pozostałych typów).

Cera normalna

Jest oczywiście najmniej problemowa, to nie znaczy jednak, że nie ma swoich potrzeb. Jak każda inna skóra wymaga codziennego oczyszczania i nawilżania. Dodatkowo dobrze jest wprowadzać produkty ze składnikami przeciwstarzeniowymi. Nawet gdy nie ma jeszcze pierwszych zmarszczek, najpóźniej około 25. roku życia warto zacząć stosować profilaktykę - w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przykładowa pielęgnacja dla cery normalnej:

Cera sucha

Przysparza kobietom sporo kłopotu. Jest ściągnięta, uwrażliwiona, często szczypie, powodując dyskomfort. W pielęgnacji takiej skóry nic nie jest ważniejsze od nawilżania i natłuszczania. Produkty powinny zawierać treściwe składniki tłuszczowe, które otulają miękką warstewką, nie dopuszczają do ucieczki wody ze skóry. Cenne będą przede wszystkim oleje (np. olej migdałowy, arganowy, jojoba) oraz masła roślinne (np. masło shea, kakaowe). Oczyszczanie takiej skóry powinno być bardzo łagodne. Sucha cera nie przepada za ziołami, ponieważ zwykle mają one właściwości ściągające i wysuszające. Wyciągi ziołowe są akceptowalne tylko w towarzystwie emolientów zabezpieczających przed wysychaniem skóry.

Przykładowa pielęgnacja dla cery suchej:

Cera dojrzała

Zwykle jest sucha lub normalna. Często zdarzają się również przebarwienia. Pielęgnacja powinna być skierowana na solidne odżywienie, nawilżenie i napinanie skóry. Niezwykle cennymi składnikami dla cery dojrzałej są witaminy, szczególnie wit. C, wit. E i wit. A (retinol i jego pochodne). Posiadaczki cery dojrzałej powinny w kosmetykach szukać substancji likwidujących wolne rodniki (antyoksydacyjnych, czyli przeciwutleniaczy). Takimi składnikami są np. ekstrakty z granatu, żeń-szenia, dzikiej róży, zielonej herbaty. Pamiętajmy, że słońce ma niszczycielski wpływ na komórki naszej skóry – nadmierna ekspozycja skutkuje trwałymi przebarwieniami, uszkodzeniem włókien kolagenowych i w rezultacie głębszymi zmarszczkami. Aby temu zapobiec, konieczne jest rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych oraz stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

Przykładowa pielęgnacja dla cery dojrzałej:

Cera tłusta

To zmora większości nastolatek, ale niestety wiele osób wciąż boryka się z przetłuszczaniem nawet po 30 roku życia. Przyczyną łojotoku i wyprysków mogą być problemy wewnętrzne (hormony, choroby, dieta) lub zewnętrzne (źle dobrane kosmetyki, nadmierne wysuszanie skóry lub obciążanie jej). Częstym błędem posiadaczek takiej cery jest stosowanie produktów antybakteryjnych zawierających alkohol. Niestety używanie ich pogarsza problem, gdyż przesuszana skóra produkuje jeszcze więcej łoju. Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest dobre oczyszczanie i nawilżanie. W przypadku cery trądzikowej, należy wybierać delikatne i niedrażniące kosmetyki do oczyszczania – zamiast peelingów mechanicznych, raczej enzymatyczne. Z wypryskami należy walczyć miejscowo – codziennie wieczorem można stosować punktowo olejek z drzewa herbacianego. Cera tłusta jest też bardziej skłonna do zapychania porów przez niektóre składniki, dlatego należy unikać m.in.: parafiny (Paraffinum Liquidum lub Mineral Oil) i triglicerydów (Caprylic/Capric Triglyceride). Pożądane są wyciągi roślinne – np. oczar wirginijski, cytryna, truskawka. Doskonałe są również glinki – zarówno jako maseczki, jak i składnik kremów.

Przykładowa pielęgnacja dla cery tłustej:

Cera wrażliwa

Zwykle występuje w połączeniu z innym typem cery – najczęściej z suchą lub tłustą. O ile suchą i tłustą cerę można w miarę znormalizować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, o tyle cera wrażliwa najprawdopodobniej zawsze będzie już wrażliwa. Możemy natomiast ograniczać dyskomfort i zadbać o jej dobry wygląd. Dlatego konieczne jest wyrobienie stałych nawyków pielęgnacyjnych odpowiadających takiej cerze. Wrażliwość cery może być cechą, którą mamy „od zawsze” bez wyraźnego powodu, ale może być też spowodowana przeszłym podrażnieniem wywołanym przez leki, kosmetyki i inne czynniki. Używanie drażniących produktów, zawierających pewne szkodliwe składniki może spowodować trwałe uwrażliwienie skóry i skłonność do reakcji alergicznych. Cera wrażliwa docenia prostotę – im mniej składników i różnych kosmetyków, tym lepiej. Gdy cera wrażliwa wykazuje reakcje alergiczne, należy ostrożnie podchodzić do kosmetyków naturalnych zawierających liczne ekstrakty – rośliny mogą być silnymi alergenami. Oleje najlepiej wybierać rafinowane, oczyszczone z potencjalnie alergizujących substancji. Cenne w kosmetykach będą składniki łagodzące – alantoina, d-pantenol, bisabolol. Pielęgnacja powinna być jak najprostsza i łagodna. Do osuszania cery najlepiej używać papierowych ręczników. Należy unikać podrażnień mechanicznych – ostrych peelingów, tarcia skóry ręcznikiem.

Przykładowa pielęgnacja dla cery wrażliwej:

Oczyszczanie skóry

Ajurwedyjska pielęgnacja szczególny nacisk kładzie na oczyszczanie skóry. Ciekawą metodą jest OCM, czyli Oil Cleansing Method – oczyszczanie skóry olejem. Korzystając z powinowactwa oleju rycynowego z ludzkim sebum i zasady, że tłuszcze łączą się z tłuszczami, powstała niezwykła metoda olejowego oczyszczania. Coraz więcej kobiet przekonuje się o zaletach tego sposobu – jest naturalny i niedrogi, a bardzo skuteczny. Mieszankę olejową można dobrać idealnie do swojej cery. Niezmiennym składnikiem zawsze pozostaje olej rycynowy, a olej mu towarzyszący (olej bazowy) należy dopasować do rodzaju skóry. W roli oleju bazowego można z powodzeniem używać gotowych ajurwedyjskich olejków Khadi, odpowiednio dobranych do typu cery.

Czy można dodać do mieszanki coś jeszcze? Jak najbardziej! Niewielkie ilości olejków eterycznych nadadzą mieszance zapach i dodatkowe właściwości – np. dla cery trądzikowej dobry będzie olejek z drzewa herbacianego, a dla dojrzałej różany. Poza tym np. witaminy i inne składniki rozpuszczalne w tłuszczach.

Posiadaczki cery suchej i dojrzałej powinny używać mieszanki 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego. Odpowiednie oleje dla tego typu cery to np. arganowy, migdałowy, sezamowy, z kiełków pszenicy, z dzikiej róży, z pestek winogron, z awokado, z pestek granatu, z pestek malin lub z ogórecznika.

Dla cery normalnej odpowiednie będzie ok. 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego (oleje jak dla cery suchej lub tłustej, dowolnie). Można łączyć w mieszance 2-3 oleje.

Cera tłusta będzie zadowolona nawet z 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego, a odpowiednie oleje to np. jojoba, słonecznikowy, z krokosza barwierskiego, z dziurawca, z pestek brzoskwini, z orzechów laskowych, z pachnotki, z czarnuszki.

Jak stosować OCM?

Olejek nakładamy na skórę i masujemy przez ok. 2-3 minuty. Następnie nakładamy na twarz mały ręcznik zamoczony w gorącej wodzie i po kilku minutach go ściągamy. Ma to na celu otworzenie porów, aby olej rycynowy „wyciągnął” z nich zanieczyszczenia. Czynność tą powtarzamy 2 razy, a na końcu możemy opłukać twarz zimną wodą, by znów zamknąć pory.

Glinki

Niezastąpione w pielęgnacji każdej cery są glinki. Zawierają cały szereg soli mineralnych i mikroelementów. Zwykle miłośniczkami glinek są cery tłuste i trądzikowe. Są trzy podstawowe rodzaje glinek:

  • glinka zielona,
  • glinka czerwona,
  • glinka biała.

Glinka zielona jest idealna dla cer tłustych i trądzikowych. Ma właściwości odtłuszczające, matujące, antybakteryjne. Przyspiesza gojenie ran i oczyszcza z toksyn.

Glinka czerwona działa łagodniej niż zielona i jest idealna dla cer z trądzikiem różowatym i rozszerzonymi, pękającymi naczynkami. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

Glinka biała jest najdelikatniejsza i polecana dla cer suchych, dojrzałych i wrażliwych. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie, działa antyseptycznie.

Najprościej jest używać glinek jako maseczek: 2-3 łyżeczki proszku + odrobina wody do otrzymania konsystencji pasty. Do takiej maseczki można dodać niemal dowolny składnik – olej, hydrolat zamiast wody, pantenol, aloes, allantoinę, ekstrakty owocowe, kwas hialuronowy. Glinki można również mieszać ze sobą. W kremach zawartość glinki powoduje efekt matowienia skóry i delikatne działanie antybakteryjne. Glinki można stosować również na włosy.

Poza podstawowym podziałem na glinki, pojawiają się również inne rodzaje – np. glinka Beloun, glinka rhassoul czy glinka multani matti. Ciekawe gotowe produkty z glinkami:
- mydełko z glinką multani Lass
- maseczka z glinką rhassoul (lub ghassoul), która dogłębnie oczyszcza pory skóry.
- maseczka z glinką multani Biotique

Zioła

W Indiach pielęgnuje się skórę zgodnie z zasadami Ajurwedy - tamtejsze kosmetyki są bogate w określone wyciągi roślinne a nawet przyprawy. Do najpopularniejszych ziół stosowanych w Ajurwedzie na skórę należą m.in:

  • kurkuma – inaczej szafran indyjski, jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem; działa odmładzająco, odżywczo, wpływa leczniczo trądzik i łuszczycę
  • neemAzadirachta Indica; działa antyseptycznie, odkażająco, leczniczo; przyspiesza gojenie i walczy ze stanami zapalnymi;
  • lodhar - proszek z kory drzewa symplocos racemosa; łagodzi, daje uczucie chłodu, ściąga, odkaża, działa antybakteryjnie,
  • manjistha – zioło Rubia cordifolia; łagodzi stany zapalne, działa leczniczo przy trądziku, łojotoku i trądziku różowatym,
  • ashwagandawitania somnifera, ma działanie odmładzające, witalizujące, jest antyoksydantem
  • wąkrotka azjatycka - Centella Asiatica; wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przyspiesza gojenie i jest skuteczna w walce z cellulitem
  • tulsiOcimum Sanctum; ma działanie przeciwgrzybicze, leczy trądzik, przyspiesza gojenie

Często wykorzystywane są także ekstrakty lub oleje z: róży, jaśminu, aloesu, ogórka, oliwy, migdałów, marchewki, cytryny, drzewka sandałowego, hibiskusa, lilii, fiołka. Ajurwedyjska pielęgnacja opiera się na naturalnych składnikach - działają skutecznie, są bogate w witaminy i inne substancje o pozytywnym działaniu na skórę oraz usuwają toksyny, czyli umożliwiają osiągnięcie równowagi.

Pielęgnacja cery z pewnością nie jest łatwa – już samo określenie typu swojej skóry może przysparzać kłopotu. Znalezienie odpowiedniej kombinacji kosmetyków dla osiągnięcia najlepszego efektu jest nie do przecenienia – twarz to nasza wizytówka i dbanie o nią jest czymś podstawowym, gdy chcemy dobrze wyglądać i czuć się swobodnie. Ajurweda w swoim bogactwie oferuje do wyboru mnóstwo możliwości skutecznego dbania o cerę. Warto poświęcić trochę czasu na określenie swoich potrzeb i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

Olej arganowy BIO Mohani 50 ml

Olej arganowy BIO Mohani 50 ml

39,90 zł brutto
798,00 zł / l brutto
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel