Olej rafinowany czy nierafinowany – który wybrać?
2013-05-30
Olej kosmetyczny można pozyskiwać dwoma metodami – tłoczeniem na zimno lub podczas procesu rafinacji.
Tłoczenie na zimno polega na fizycznym sprasowaniu rośliny oleistej i pozyskaniu w ten sposób oleju najbardziej bogatego w aromat, kolor i właściwości. Jest to produkt najbardziej zbliżony do naturalnego, jak tylko jest to możliwe. Proces tłoczenia odbywa się wyłącznie mechanicznie, bez użycia żadnych dodatkowych substancji.
Rafinacja to kilkuetapowe przetworzenie oleju polegające m.in. na jego oczyszczeniu, podczas którego traci część swoich właściwości. W procesie rafinacji stosuje się wysokie temperatury i substancje mające na celu usunięcie określonych cech oleju, takich jak zapach, smak czy kolor, gwarantując przy tym zdecydowanie większą trwałość.
Rafinacja to kilkuetapowe przetworzenie oleju polegające m.in. na jego oczyszczeniu, podczas którego traci część swoich właściwości. W procesie rafinacji stosuje się wysokie temperatury i substancje mające na celu usunięcie określonych cech oleju, takich jak zapach, smak czy kolor, gwarantując przy tym zdecydowanie większą trwałość.
Oleje nierafinowane – jak działają?
Są najczystsze, najbardziej aktywne i obfitujące w cenne substancje: witaminy, kwasy tłuszczowe, lecytynę i inne wartościowe dla zdrowia i urody składniki. Mogą dawać najbardziej spektakularne efekty na skórze (o ile są do niej odpowiednio dobrane). Jednocześnie są bardzo wrażliwe na światło, ciepło i utlenianie. Przed degradacją chroni je częściowo zawartość witaminy E – im wyższa, tym lepsza ochrona. Oleje bez wystarczającej ilości tej witaminy są niestety bardzo nietrwałe i podatne na psucie. Mają krótką datę ważności i powinny być stale przechowywane w chłodnym miejscu. Nie powinno się ich podgrzewać np. podczas wyrobu własnych kremów na gorąco.
Oleje nierafinowane nie są także polecane do smażenia - większość olejów roślinnych jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę i kiedy jest jej poddana, traci wiele ze swoich właściwości odżywczych, a ponadto pod jej wpływem może zmieniać dobre substancje w szkodliwe, a nawet rakotwórcze.
Ze względu na najwyższą zawartość naturalnych związków, oleje nierafinowane charakteryzują się większym ryzykiem wywoływania reakcji alergicznych na skórze. Osoby ze skórą bardzo wrażliwą i alergiczną mogą reagować negatywnie na tak intensywną dawkę substancji aktywnych (choć nie jest to przesądzone, ale jest mocno zindywidualizowane).
Oleje rafinowane – jak działają?
Poddane procesowi oczyszczenia i w rezultacie usunięcia charakterystycznego smaku, aromatu i koloru, posiadają mniej cennych właściwości, charakterystycznych dla olejów nierafinowanych. Są z reguły mniej skuteczne i nie dają aż tak wyraźnych efektów na skórze. Są jednak zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na warunku przechowywania. Nie muszą stać w lodówce, mają długie daty trwałości i mogą być elementami receptur domowych kosmetyków wytwarzanych na gorąco.
Ze względu na usunięcie wielu substancji aktywnych, oleje rafinowane charakteryzują się mniejszym ryzykiem alergii – nie uczulają. Są polecane dla osób o cerze wyjątkowo nadwrażliwej, które na oleje nierafinowane reagowały zaczerwienieniem lub pieczeniem skóry. Oleje rafinowane nadają się też do smażenia, ponieważ są odporne na wysokie temperatury.
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2013