Olej laurowy - ratunek dla problematycznej skóry
Olej ten był od stuleci używany przy problemach skórnych i reumatycznych. Dziś jest przede wszystkim składnikiem słynnego mydła Aleppo, może być także używany w połączeniu z olejami bazowymi. Olej laurowy posiada właściwości rozgrzewające i pobudzające. Bywa stosowany w chorobach reumatycznych i kaszlu. Najznamienitsze jego działanie można zaobserwować jednak na skórze problemowej. Olej znakomicie radzi sobie ze skórą dotkniętą łuszczycą, łupieżem, egzemą czy trądzikiem. Wykazuje działanie przeciwzapalne i gojące, przez co przyspiesza procesy regeneracji skóry. Ta cecha jest szczególnie istotna pod kątem stosowania oleju laurowego w pielęgnacji skóry trądzikowej. Olej laurowy redukuje stany zapalne, zmniejsza opuchliznę i nadwrażliwość podrażnionej skóry. Olejek korzystnie wpływa także na włosy - pobudza ich wzrost, redukuje łupież, a także wzmacnia łamliwe paznokcie.
Od wielu lat olejek laurowy był stosowany w walce z infekcjami różnego typu – zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi (opryszczka) oraz grzybiczymi. Naukowcy z Uniwersytetu Okayama w Japonii odkryli, że liście wawrzynu szlachetnego zawierają flawonoidy posiadające zdolność zwalczania bakterii MRSA (gronkowca złocistego odpornego na metycylinę).
Zastosowania oleju laurowego:
- opryszczka,
- trudno gojące się zmiany trądzikowe,
- infekcje grzybicze skóry i paznokci,
- łuszczyca, egzema,
- łupież,
- nadmierne wypadanie włosów,
- słabe, kruche paznokcie.
Jak wykorzystać olej laurowy w pielęgnacji?
Ze względu na intensywność działania i barwy oleju zaleca się stosowanie go w formie rozcieńczonej. Mieszamy wówczas do 10-15% oleju laurowego z olejem bazowym (np. ze słodkich migdałów, z awokado, z pestek winogron, jojoba lub innym) i stosujemy na skórę jako olejowe serum. Olejek można dodawać także do gotowych kosmetyków – kremów, maseczek, szamponów i odżywek do włosów.
Punktowo nierozcieńczony olej laurowy można stosować m.in.:
- na zmiany opryszczkowe,
- na zainfekowane paznokcie i skórę,
- na zmiany trądzikowe.