Oczyszczająca kuracja czystkiem
Czystek (Cistus incanus) jest rośliną występującą naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego. Czystek wykorzystywany w suplementach diety najczęściej pochodzi z regionów Krety. Jest uważany za roślinę o szerokim działaniu leczniczym, odtruwającym, stymulującym wydolność i odporność organizmu. Dowiedz się, czy i Tobie przyda się czystkowa terapia!
W przeszłości pozyskiwano żywicę z czystka (tzw. ladanum), obecnie najpopularniejszy jest napar („herbatka”) z czystka. Jest łatwa w przygotowaniu i posiada przyjemny ziołowy smak. Co powoduje, że czystek jest tak ceniony?
Przeciwutleniacze w czystku
Czystek zawiera przede wszystkim duże ilości polifenoli. Są to substancje zwalczające wolne rodniki - cząsteczki powodujące powstawanie procesów starzeniowych w skórze i komórkach całego ciała. Niwelowanie wolnych rodników pozwala zachować ciało w zdrowiu na dłużej, a skóra wolniej traci elastyczność i młody wygląd. Polifenole są odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne, a także chronią układ krwionośny. Z tego powodu uważa się, że czystek może wspomagać profilaktykę przeciwnowotworową, a także niwelować istniejące schorzenia. Czystek jest kojarzony z leczeniem boreliozy, reumatyzmu oraz innych stanów zapalnych w organizmie. Przeciwzapalne właściwości zawartych w czystku polifenoli mogą zadziałać wspomagająco w leczeniu tych schorzeń.
Czystek działa odtruwająco i oczyszczająco na organizm. Posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych oraz układu pokarmowego. Działanie antybakteryjne czystka działa wspomagająco przy leczeniu trądziku, zarówno przy stosowaniu wewnętrznym w postaci naparu, jak i zewnętrznym np. w postaci okładów.
Jak stosować czystek?
Czystek parzymy podobnie jak herbatę. 1-2 łyżeczki ziół zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na 8-10 minut. Po tym czasie wypijamy napar. W chorobach skóry (np. trądziku) można stosować okłady z nasączonych w czystkowej herbatce wacików. Wystarczy namoczyć waciki kosmetyczne w naparze oraz umieścić je na twarzy i innych problemowych partiach skóry. Po ok. 10 minutach waciki wyrzucamy, a twarz przemywamy wodą lub tonikiem.
Choć czystek nie jest lekiem, a także sam nie wykuruje towarzyszących nam chorób, to może być wartościowym dodatkiem w codziennej diecie. Z pewnością warto jest zastąpić jeden kubek czarnej herbaty naparem z czystka.