Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Indyjski rytuał olejowania włosów

2014-09-11
Indyjski rytuał olejowania włosówNiewątpliwie wiele zależy od genetyki, która to w głównej mierze obdarzyła mieszkanki południowej Azji nieprzeciętnie gęstymi, ciemnymi i mocnymi włosami. Jednak to odpowiednia pielęgnacja  zapewnia im lustrzany blask i brak problemów z chorobami skóry głowy takimi jak łupież, łuszczyca, świąd, nadmierne przetłuszczanie czy wypadanie. Induski znalazły środek, który zapewnić ma piękno i zdrowie włosów na każdym etapie życia. Czym on jest?

Pochodzenie rytuału olejowania włosów

Wszystko zaczęło się od upału. Męczące, prażące słońce, wysoka temperatura oraz suche powietrze tak wszechobecne w większości indyjskich prowincji sprawiają, że życie w tak ekstremalnym klimacie jest bardzo utrudnione. Głowa niemal cały czas narażona jest na szkodliwe działanie ciepła słonecznego, co w konsekwencji doprowadzić może do udaru oraz innych niemniej groźnych dla zdrowia konsekwencji. Najprostszym sposobem uniknięcia takiej sytuacji jest więc jej ochrona. Induski strój, sari, stworzony został z myślą nie tylko o zasłonięciu ciała, ale i głowy, co zapobiega jej przegrzaniu. Jednak wysoka temperatura niezależnie od grubości i faktury materiału pełniącego funkcję ochronną powoduje nadmierne parowanie wody nie tylko ze skóry, ale i z włosów, co doprowadza do ich późniejszego przesuszenia i zniszczenia oraz przykrych zmian chorobowych na powierzchni skóry. Mieszkańcy Indii opracowali więc prosty sposób zapobiegania podobnym zjawiskom. Jest nim olejowanie.

Olej kokosowy, będący pospolitym i wszechobecnym tłuszczem w tymże kraju, pełni funkcję filtra chroniącego skórę przed niszczycielską temperaturą i słońcem. Nakładany jest na włosy i wmasowywany w skórę głowy podczas silnych upałów by dodatkowo ją chronić i nie dopuścić do nadmiernego parowania wody oraz zawiązać tą, która wewnątrz skóry i włosów pozostała. Sposób ten jest tani, szybki i przynosi świetne efekty. Oleje pełne są nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów, co powoduje, że oprócz ochrony zapewniają one również głębokie odżywienie częściom ciała, na które zostają nałożone. Zmywają się również mało kłopotliwie, o ile używane są do tego celu delikatne pudry (np. powszechnie stosowany w Indiach puder Shikakai) czy ziołowe szampony. Oprócz oleju kokosowego, w Indiach używa się średnio ponad 150 różnych olei roślinnych, łączonych ze sobą oraz z wyciągami ziołowymi i olejkami eterycznymi, by zapewnić skórze głowy równowagę, a włosom odżywienie. Na każdy problem znajdzie się mieszanka, która powinna go rozwiązać. W związku z tym, iż rośliny, z których produkowane są olejki, są najczęściej powszechnie dostępne, większość olei można nabyć w bardzo korzystnej cenie. Wiele z nich jest również powszechnie stosowanych w kuchni, a ich spożycie dostarcza organizmowi wielu cennych składników, które wpływają na kondycję skóry i włosów od wewnątrz.

Oleje w klimacie europejskim

Włosy po aplikacji oleju nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, dlatego ich stosowanie w krajach o innym klimacie powinno wyglądać zupełnie inaczej. Należy traktować je jak maseczki odżywcze, aplikowane przed myciem, na wilgotne bądź suche włosy oraz wmasowywane w skalp. Im dłuższy czas trzymania oleju na głowie, tym większa absorpcja dobroczynnych substancji, dlatego ideałem jest pozostawianie mieszanki na włosach przez całą noc, a potem poranne jej zmycie zwykłym delikatnym szamponem. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu rano, warto nałożyć olej na przynajmniej 15 min przed myciem, co przy regularnej aplikacji napewno diametralnie poprawi ich stan. W zależności od stopnia nasilenia problemu, oleje można stosować przed każdym myciem, bądź w charakterze wspomagacza  raz w tygodniu. Co do ilości stosowanego oleju wszystko zależy od naszych włosów. Im dłuższe i grubsze, tym ilość oleju powinna być większa, jednak zwykle ilość maksymalnie 3 łyżek stołowych jest absolutnie wystarczająca.  Czysty olej kokosowy można wykorzystać jako produkt chroniący końcówki włosów przed nadmiernym przesuszeniem oraz rozdwajaniem. Mała kropla rozprowadzona na jeszcze wilgotnych włosach sprawi, że będą ode zabezpieczone przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, aż do następnego mycia.

Jaki olej do jakich włosów

Oleje należy dobierać w zależności od problemu i celu, jaki chcemy osiągnąć stosowaniem takiej terapii. Do włosów przesuszonych i zniszczonych poleca się stosowanie oleju ze słodkich migdałów, do włosów przetłuszczających się świetnie nadają się oleje z dodatkiem olejku cytrynowego i oleju laurowego, do włosów nadmiernie wypadających świetnie dopasowany będzie olej z agrestu indyjskiego zwanego amlą, zioła bhringraj bądź miodli indyjskiej neem, włosom cienkim i delikatnym przyda się mieszanka wzmacniająca Sesa, a dotkniętym problemem łupieżu olej musztardowy. Wiele olejów ma działanie pobudzające wzrost włosów, dlatego nie należy dziwić się, że przy ich regularnym stosowaniu zaobserwuje się nowe włoski na karku, czy przy twarzy. Właściwość tą powinny wykorzystać szczególnie te osoby, które mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów i zależy im na ich realnym zagęszczeniu. Ciekawostką jest wykorzystanie w olejach produktów pochodzenia roślinnego wpływającego na kolor włosów oraz zapobiegającego ich przedwczesnemu siwieniu. Znana powszechnie henna często jest składnikiem mieszanek olejowych, przez co przy regularnym stosowaniu wpływa na pogłębienie naturalnego koloru włosów. Czarna henna nada lustrzanego blasku włosom ciemnym, czerwona wydobędzie ogień z włosów rudych oraz nada miedziany połysk włosom brązowym, bezbarwna natomiast głęboko odżywi i pogrubi włosy bez względu na ich kolor. Podobne działanie ma jaśmin, dodany do jakiegokolwiek oleju nada złotego połysku jasnym włosom, olej z orzecha włoskiego natomiast pokochają szatynki za nadanie ich pasmom czekoladowego połysku. Wybór jest ogromny, a poszukiwania oleju odpowiedniego dla naszych włosów może okazać się ciekawym doświadczeniem alternatywnej dla powszechnie dostępnej pielęgnacji.
 

Włosy wielu Europejczyków są osłabione i wypadają ze względu na zanieczyszczenia w powietrzu, silną klimatyzację i inwazyjne zabiegi fryzjerskie. Receptą na ich problemy jest olej, który zawiera w sobie to, co najlepsze w roślinach: dobroczynne kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Podczas olejowania składniki te transportowane są wprost do cebulek włosowych, na całą długość łodygi i do skóry głowy.

Odżywczy wpływ na włosy

Olej uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, sprawiając, że włosy z powrotem stają się elastyczne oraz przestają się rozdwajać. Nawet przesuszone i matowe włosy nabierają zdrowego wyglądu i pięknie lśnią. Olejowanie jest doskonałym sposobem na ochronę włosów, pomaga utrzymać zdrowy stan włosów oraz niweluje wszelkiego rodzaju problemy tj. wypadanie, łamliwość włosów, przedwczesne siwienie, rozdwajające się końcówki, naruszona struktura włosów, brak połysku itd. Olejek ma także dobry wpływ na skórę głowy, gdyż działa na nią odżywczo, zapobiegając niszczeniu cebulek włosowych i przeciwdziałając łupieżowi.

Wykonanie

Olejowanie to prosta czynność polegająca na nałożeniu odpowiedniej ilości olejku (w zależności od potrzeb) na skórę głowy i na całą długość włosów, aż po końce. Można delikatnie wmasowywać olejek w skórę głowy, taki masaż pozwala na odrobinę odprężenia i relaksu. Olejowanie stosuje się na suche lub na wilgotne włosy, w zależności od tego, jak włosy reagują na olejek. Ilość używanego olejku zależy od długości włosów i od tego ile olejku wchłaniają włosy. Warto zacząć od stosowania niewielkiej ilości olejku i zwiększać ją stopniowo, w zależności od potrzeby. Najlepiej nakładać olejek przed snem i pozostawić go na całą noc, zaś rano umyć włosy. Można zastosować go także bezpośrednio przed umyciem (minimum 30 minut, żeby mógł oddziaływać na skórę i dać oczekiwany efekt) oraz zaraz po umyciu, nakładając dosłownie mikroskopijną jego ilość, by zabezpieczyć końcówki. Na koniec dokładnie myje się włosy – olejek bardzo łatwo się zmywa, dlatego nie trzeba się obawiać efektu tłustych włosów. Według kobiet Orientu oddziaływanie olejków na zniszczone końcówki jest skuteczniejsze, gdy końcówki są wilgotne, więc jeśli stosuje się olejowanie na suche włosy, lepiej zwilżyć wcześniej wodą same końcówki, a następnie nałożyć olejek.

Wybrane olejki i sposoby ich używania:

Olej Amla

Jeden z najczęściej używanych przez Hinduski olejów. Poprawia stan i strukturę włosów, stymuluje włosy do wzrostu. Stosowany przeciw wypadaniu włosów, gdy pojawia się zbyt wczesne siwienie, wzmacnia cebulki, likwiduje łupież. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i przywraca włosom niezwykle lśniący wygląd. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na włosy i na skórę głowy i wmasować przed umyciem. Posiada mocny, orientalny zapach, który wielu osobom pomaga w zasypianiu. Osoby z wrażliwą skórą głowy mogą odczuwać nieznaczny chłód, dla nich polecane jest stosowanie olejku na 2 godziny przed myciem włosów lub w czasie gorącej kąpieli.

Olej kokosowy

Używany na skórę głowy i całą długość włosów oraz do masażu ciała. Zapobiega utracie protein z włosów podczas mycia. Olej kokosowy działa jak intensywna maska do włosów. Wystarczy wmasować go delikatnie w skórę głowy oraz rozprowadzić na całej długości włosów. Im dłużej pozostawimy olej na głowie, tym lepiej. Możemy zostawić go na włosach nawet na całą noc. Rano wystarczy umyć włosy szamponem. Olej kokosowy zmywa się bardzo łatwo, a włosy po nim są niezwykle miękkie w dotyku, sypkie i bardzo lśniące.

Olejek Bhringraj

Zioło Bhringraj oznacza „władca włosów”, gdyż intensywnie odżywia włosy. Wspomaga ich porost, używany jest, aby zapobiec przedwczesnemu łysieniu i siwieniu. Pomaga zregenerować włosy po szkodliwym działaniu słońca oraz farbowaniu. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i sprawia, że włosy są miękkie i podatne na układanie. Olejek posiada właściwości chłodzące, uspokajające układ nerwowy.

Zamiast stosować drogie, chemiczne kosmetyki, warto sięgnąć po całkowicie naturalne oleje, które od setek lat należą do tradycji pielęgnacyjnej kobiet krajów arabskich i Indii. Ich zdrowe, mocne i niezwykle lśniące włosy są najlepszym dowodem skuteczności działania olejów. Po kilku tygodniach regularnego stosowania z pewnością zauważymy poprawę kondycji naszych włosów - będziemy zachwycać lśniącą i zdrowo wyglądającą fryzurą.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2014

Polecane

Olejek do włosów Dabur 200 ml – Amla

Olejek do włosów Dabur 200 ml – Amla

22,90 zł brutto
114,50 zł / l brutto
Olejek kokosowy Vatika 150 ml

Olejek kokosowy Vatika 150 ml

19,90 zł brutto
132,67 zł / l brutto
Wzmacniający olejek do włosów Khadi – Amla

Wzmacniający olejek do włosów Khadi – Amla

52,50 zł brutto
1 050,00 zł / l brutto
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel