Ajurweda - szersze spojrzenie na trądzik
Dieta a wygląd zewnętrzny
Według Ajurwedy, aby cieszyć się zdrowym wyglądem skóry, dieta powinna być urozmaicona, odpowiednia do pory roku, wieku i naszej aktywności. Osoby cierpiące na trądzik powinny unikać tłustych, ostrych i słodkich potraw. Zalecana jest dla nich dieta bogata w błonnik, gdyż stymuluje przemianę materii i pomaga organizmowi naturalnie się oczyścić. Dużą ilość błonnika zawierają przykładowo surowe owoce, warzywa (szczególnie rośliny strączkowe i korzeniowe), chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe, kasze czy orzechy. Mieszkańcy północnych Indii i rejonu Morza Śródziemnego bardzo cenią za właściwości oczyszczające roślinę Psyllium Husk. Nasiona zawarte w jej łodygach są niezwykle bogate w błonnik, dlatego delikatnie, lecz skutecznie regulują metabolizm. Mogą być pite np. z wodą, sokiem czy herbatą owocową. Regularne picie Psyllium pomaga oczyścić organizm z toksyn, co widać m.in. po zdrowo wyglądającej cerze. Oprócz odpowiedniej diety Ajurweda zaleca także regularne picie ciepłej wody o każdej porze roku. Ważne jest, by pić ją małymi łyczkami w ciągu całego dnia, w odstępach ok. 2 godzin. Ten prosty rytuał dobroczynnie wpływa na metabolizm, a przez to na wygląd zewnętrzny.
Bezpieczna pielęgnacja
Aby organizm prawidłowo funkcjonował, ważna jest także odpowiednia pielęgnacja z zewnątrz. Ajurweda kładzie nacisk na naturalne pochodzenie kosmetyków, gdyż tylko takie są bezpieczne dla naszego ciała. Osoby borykające się z trądzikiem powinny szczególnie zwracać uwagę na roślinne składy kosmetyków. Zamiast chemicznych preparatów, warto zastosować na zmienioną chorobowo skórę produkty pochodzące wprost z natury, które skutecznie oczyszczają cerę i regulują gospodarkę lipidową.
Oczyszczająca moc ziół
W przyrodzie istnieje wiele naturalnych substancji kosmetycznych, które można stosować bez obawy o zdrowie. Z właściwości oczyszczających słyną szczególnie zioła – w Europie np. rumianek, dziurawiec, tymianek, stokrotka, szałwia i skrzyp polny. W zaparzonych ziołach moczy się lnianą lub bawełnianą chusteczkę i taki ziołowy kompres kładzie się na twarz na około 15 minut. Raz w tygodniu warto wykonać parówkę twarzy: garść ziół (np. arniki, rozmarynu, mięty pieprzowej czy szałwii) wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć przez chwilę. Następnie należy nachylić się nad parującym wywarem, przykrywając głowę ręcznikiem, aby para nie ulatywała. Podczas parówki otwierają się pory i zostaje wydalony nadmiar serum, dodatkowo oczyszczają się drogi oddechowe. Warto spróbować także dobroczynnego działania orientalnych ziół – w Ajurwedzie bardzo cenione jest np. Neem, czyli Miodla Indyjska. Sproszkowane liście Neem stosowane są w Indiach od stuleci do pielęgnacji problemowej skóry, w tym z wykwitami trądzikowymi. Neem działa na cerę antybakteryjnie i antyseptycznie, wspomaga gojenie wyprysków i zapobiega zakażeniom. Hinduski mieszają sproszkowane liście z wodą i gotową maseczkę kładą na twarz. Cera po takim zabiegu jest oczyszczona, a podrażnienia widocznie złagodzone.
W krajach orientu powszechnie stosuje się także Tulsi, czyli jedną z odmian bazylii. Nazywana jest ona „eliksirem życia”, gdyż leczy wiele dolegliwości wewnętrznych i zewnętrznych organizmu. Tulsi gruntownie oczyszcza pory skórne z sebum i innych zanieczyszczeń, zapobiega rozwojowi bakterii i jednocześnie głęboko nawilża skórę. Orientalne zioła można już nabyć w Polsce - jako maseczki oferują je m.in. Khadi oraz Hesh. W ofercie Hesh można znaleźć inne ajurwedyjskie maseczki roślinne dla cery trądzikowej, np. sproszkowany korzeń Manjishty, czyli Marzanny Indyjskiej oraz puder Harde, które działają na cerę ściągająco i wygładzająco. Osoby, które poszukują naturalnego peelingu do cery trądzikowej, mogą wypróbować peeling z drzewa Lodhar, który pozostawia skórę czystą i świeżą oraz daje uczucie przyjemnego chłodu.
Glinki – metoda na nadmiar sebum
Maseczkę dla cery tłustej i trądzikowej można przygotować nie tylko z roślin. Mieszkańcy krajów Orientu czerpią z różnych darów natury – od stuleci sięgają także po glinki, które w naturalny sposób odtłuszczają i oczyszczają skórę. Dobroczynny wpływ na trądzikową cerę ma m.in. Multani Mati, nazywana również Ziemią Fullerską. Jest ona bogata w krzem, tlenki żelaza, glin, magnez, wapń i kryształy szafiru. Dzięki temu dokładnie oczyszcza i lekko pilinguje skórę. To, co odróżnia Multani Mati od innych glinek, to jej właściwości wybielające oraz wyrównujące koloryt skóry. Można ją zmieszać ze zwykłą wodą, wodą różaną lub olejkiem roślinnym – za każdym razem zabieg jest nie tylko skuteczny, ale też niezwykle przyjemny.
Naturalne sposoby na przebarwienia
Walka z trądzikiem to także walka z przebarwieniami skórnymi. Aby nie ingerować w skórę kwasami, można sięgnąć po naturalne substancje, które działają na cerę rozjaśniająco. Tak działają np. drzewo sandałowe, kurkuma czy szafran. Rośliny te od wieków wykorzystywane są w Indiach do leczenia ostrych stanów zapalnych skóry. Oprócz tego, że mają natychmiastowe działanie bakteriobójcze i ściągające, skutecznie wyrównują koloryt cery. Obecne są w wielu kosmetykach dla cery z przebarwieniami: maseczkach, kremach, mydłach, olejkach do masażu twarzy. Na polskim rynku można nabyć przykładowo: Maseczkę z Kurkumą, Mlekiem i Prawdziwym Szafranem firmy Ban Lab, Maseczkę Sandałową Khadi czy Krem z Kurkumą i 24-karatowym złotem Emami.
Ajurweda postrzega problem trądziku szerzej niż medycyna zachodnia – sięga do przyczyn problemu, a nie koncentruje się tylko na widocznych efektach choroby. Zewnętrzna pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry nie zredukuje problemu, jeśli zaniedba się wewnętrzną pielęgnację organizmu. Tylko prowadząc zdrowy tryb życia w zgodzie z naturą, będziemy mogli się cieszyć pięknym wyglądem zewnętrznym.
W starożytnych tekstach ajurwedyjskich wymienia się 3 warunki zachowania urody, młodości i zdrowej skóry: zrównoważona, zdrowa dieta odpowiednia do pory roku, konstytucji ciała, wieku i aktywności danej osoby; głęboki, przynoszący wypoczynek sen oraz regularna pielęgnacja ciała i umysłu. Osoby cierpiące na trądzik powinny unikać tłustych, ostrych i słodkich potraw, zwrócić uwagę na dostateczną ilość ruchu na świeżym powietrzu i uregulowany tryb życia, pić regularnie gorącą wodę.
Ponadto można się wspomóc stosowaniem maseczek z wyciągów i sproszkowanych roślin (np:drzewa sandałowego, tulasi, kurkuma, neem), które od wieków znane są ze swego dobroczynnego wpływu na skórę. Rośliny te stosowane są jako doskonały środek leczniczy i antybakteryjny. Mogą być wykorzystywany do leczenia ostrych stanów zapalnych skóry. Mają natychmiastowe działanie bakteriobójcze, ściągające, antyseptyczne, regulują gospodarkę lipidową skóry.
Oto kilka prostych ajurwedyjskich przepisów pomocnych w uzyskaniu czystej skóry:
- Kąpiel mydłem sandałowym - piana ściąga pory, chłodzi i łagodzi stany zapalne podrażnionej skóry oraz wyprysków trądzikowych. W misce z zimną wodą zrób pianę z alkalicznego mydła sandałowego i umyj nią twarz. Można stosować kilka razy dziennie.
- Woda triphala – zabieg otwiera pory, oczyszcza je, zabija drobnoustroje i pobudza przemianę materii Dodaj 5 – 10 gramów przyprawy triphala do 0,5 litra świeżej wody i wygotuj ją do połowy objętości. Zrób z niej parówkę twarzy. Następnie ułóż ciepłe i wilgotne kompresy z przegotowanej wody na zmienionych trądzikiem miejscach.
- Tonik do twarzy z triphala – zabieg intensywnie oczyszcza i usuwa toksyny. Zagotuj 5-10 gramów sproszkowanej przyprawy triphala w 50 ml(1/5 szklanki) wody i myj nią twarz oraz zmienione trądzikiem miejsca.
- Ghee z kurkumą – pasta działa bakteriobójczo i hamuje stany zapalne wymieszaj zmieloną kurkumę i sklarowane masło (ghee) na pastę i posmaruj nią dotknięte trądzikiem miejsca. Po 10 minutach możesz ją zmyć. Zamiennie możesz przyrządzić pastę z połowy łyżeczki kurkumy i połowy łyżeczki sproszkowanego drzewa sandałowego wymieszanych z wodą i stosowanych zgodnie z powyższym opisem.